4 tipp az ágyneműhuzatok és pamut textíliák ápolásához

Nem kérdés, hogy amikor megvásárolsz valamit, szeretnéd, ha a minősége pontosan olyan lenne évek múlva is, mint amikor először kézhez kaptad. Ahhoz, hogy az általad megvásárolt termékek sokáig megőrizzék szépségüket, kulcsfontosságú a textília megfelelő ápolása. Ehhez mutatok most be neked 4 hasznos tippet.

1. ​Az ágyneműk kezelése az első használat előtt

Az általam készített ágyneműhuzatokat és derékaljakat "avatatlan" anyagból készítem. Ez azt jelenti, hogy a pamutvászon alapanyagok varrás előtt nem estek át mosáson. Ajánlom tehát, hogy mielőtt gyermeked bekuckózna a pihe-puha ágyneműjébe, mosd ki a terméket. Ezt maximum 40° C- on javaslom elvégezni, a többi ruhaneműtől elkülönítetten. Miért olyan fontos ez? Az első mosás alkalmával távolítod el azokat a maradék festékanyagokat is, amelyek az alapanyag gyártásakor a textíliában maradnak. Emiatt előfordulhat, leginkább a sötét színű anyagok esetében, hogy a textília "engedi" a színét. Ez egy természetes folyamat, az első mosás után ez megszűnik, vagy nagy mértékben csökken. Fontos megemlíteni továbbá, hogy a pamutvászon anyagok az első mosást követően kis mértékben zsugorodhatnak. Ne aggódj, erre én már a varrás során is odafigyelek, így az első mosás után is megfelelő méretű marad az általad megvásárolt termék.Az általam készített ágyneműhuzatokat és derékaljakat "avatatlan" anyagból készítem. Ez azt jelenti, hogy a pamutvászon alapanyagok varrás előtt nem estek át mosáson.

Ajánlom tehát, hogy mielőtt gyermeked bekuckózna a pihe-puha ágyneműjébe, mosd ki a terméket. Ezt maximum 40° C- on javaslom elvégezni, a többi ruhaneműtől elkülönítetten.

Az első mosás alkalmával távolítod el továbbá azokat a maradék festékanyagokat, amelyek az alapanyag gyártásakor a textíliában maradnak. Emiatt előfordulhat, leginkább a sötét színű anyagok esetében, hogy a textília "engedi" a színét. Ez egy természetes folyamat, az első mosás után ez megszűnik, vagy nagy mértékben csökken.

Fontos megemlíteni továbbá, hogy a pamutvászon anyagok az első mosást követően kis mértékben zsugorodhatnak. Erre már a varrás során nagy hangsúlyt fektettem, így az első mosás után is megfelelő méretű marad az általad megvásárolt termék. 

Zöld talpacska tipp: Adj egy fél pohárnyi ecetet a mosáshoz! Ez segít megvédeni a színeket a fakulástól és a festékmaradványok eltávolításában is hatékony!

2. Hogyan mossuk az ágyneműket az első mosást követően?

Javaslom, hogy mindig kifordítva most az ágyneműhuzatokat és ügyelj arra, hogy a cipzárak mindig össze legyenek húzva. Erre azért van szükség, mert ha mosás közben a huzat összegabalyodik egy másik ruhaneművel, a dob forgásának következtében az anyag deformálódhat, egy irányba megnyúlhat, a legrosszabb esetben akár el is szakadhat.

Ajánlom továbbá, hogy bőrbarát és környezetbarát terméket válassz. Gyermeked bőre egy pihentető alvás alkalmával több órán keresztül érintkezik az ágyneművel és nagyon fontos, hogy semmilyen káros anyag ne tudjon a bőrén keresztül felszívódni.

Környezetünk védelme szempontjából pedig nem is kérdéses, hogy a biológiai úton lebomló alapanyagból készült mosószer miért is jó választás.

Javaslom, hogy kerüld a nagy mennyiségű öblítőszer használatát. A környezeti terhelés mellett az öblítőszerek megrekednek a textíliákban, így károsíthatják annak légáteresztő és nedvességelvezető hatását. 

Zöld talpacska tipp: Öblítő helyett használhatsz ecetet vagy citromsavat az öblítőtartályba. Ha a frissen mosott ruha illatáról sem szeretnél lemondani, akkor mosóparfümöt vagy illóolajat is adagolhatsz az ecet mellé.

3. A huzatok szárítása és vasalása

Amennyiben lehetséges, kerüld a szárítógép használatát, mivel a magas hőmérséklet a textília zsugorodását eredményezheti, ráadásul a színek fakulását is elősegítheti.

Ha azonban mégis szárítógépben szárítod a huzatokat, mindenképpen alacsony szárítási hőfokot válasz!

A legjobb, ha a friss levegőre teregeted a frissen mosott ruhaneműt.

Az ágyneműhuzatok esetében figyelj rá, hogy gyűrődésmentesen helyezd el azokat a szárítón, így sokkal könnyebb dolgod lesz a vasaláskor is.

Az ágyneműhuzatokat mindig kifordított állapotban vasald, alacsony hőfokon. A legjobb eredményt úgy érheted el, ha még enyhén nedves állapotban vasalod ki azt.

A derékaljak esetében a vasalást mindenképpen mellőzni kell, hiszen ha a vasalót erősen rányomod, az károsíthatja a töltetet (a vatelint). A derékaljak esetében enyhe huzogatással igazgasd meg a belső töltetet és mindenképp fektetve szárítsd meg azt.

Zöld talpacska tipp: Ha a szabadban teregetsz ki, soha ne tedd a textíliát a tűző napra száradni, mert az erős napsugárzás roncsolhatja a szálakat és a színek kifakulását eredményezheti!

4. Az esetleges foltok eltávolítása

Az általam leginkább kedvelt folttisztító nem más, mint a marhaepe szappan.

Ezt ma már a bioboltok mellett a nagy drogérialáncok polcain is megtalálod.

Kedvező ára mellett a hatékonyságának köszönheti kedveltségét a kisgyermekes családok körében.

Nedvesítsd be kissé a foltos részt, majd dörzsöld be a marhaepe szappannal. Ha szükségesnek látod, akár mosásig is rajta hagyhatod a szappant a folton, nem fog kárt tenni a textíliában. 

A marhaepe szappan mellett a citromsav, a nátrium-perkarbonát vagy akár a konyhasó is környezetbarát megoldás lehet a folttisztításban.

A fentieket betartva az általam készített ágyneműhuzatok és textiltermékek hosszú éveken át lesznek gyermekeid kedvencei.

Ha hasznosnak találtad a bejegyzésemet, oszd meg te is az ismerőseid között!

Zöld talpacska Timi

 

A cikkben szereplő képek forrása a Pixabay