Őszintén szólva, minden alkalommal, amikor futártasakot bontok ki, kiráz a hideg. Azonban nemcsak azért, mert végre megérkezett a várva- várt rendelésem, hanem amiatt is, hogy már megint egy halom műanyag hulladék előállításában vettem részt közvetetten.
Miután kibontom a műanyag futártasakot, már azonnal viszem is a szelektív hulladékgyűjtőbe. Mivel ezeket a csomagolásokat, néhány dupla ragasztócsíkkal ellátott tasak kivételével, már nem lehet igazából semmi másra használni, így azonnal műanyag szemét válik belőle.
Számomra nemcsak az a fontos, hogy újrahasznosítsak, hanem az is, hogy ha lehet, akkor egyáltalán ne termeljek műanyag hulladékot. Így a Zöld talpacska webshop elindítása előtt már előre tájékozódtam a környezetbarát csomagolási lehetőségekről.
Szerencsére ma már számos módon csomagolhatjuk termékünket környezetbarát módon, melyek megfelelnek a futárcégek által megkövetelt paramétereknek is.
Most megmutatom neked, hogy én milyen megoldásokat használok. Meríts ötletet és használj te is környezetbarát csomagolást!
Azok a bizonyos futártasakok
Az általam feladott csomagok minden esetben "ÖKO" futártasakban érkeznek meg hozzád. Az "ÖKO" megnevezés azt takarja, hogy a műanyagtasakok gyártása során keletkezett technológiai hulladék újrafelhasználásával állítják elő a terméket. Már azzal is sokat tehetünk környezetünk védelme érdekében, hogy kevesebb hulladék kerül ki a gyártóüzemből.
Kísérőkártyák
A termékeim mellett elhelyezett kísérőkártyáim alapanyaga részben természetes eredetű.
A kartonpapír összességében 30 %-ban újrahasznosított növényi alapanyagból készült. Az újrahasznosított növényi rostok adják a kartonpapír színét, sőt még enyhén az illatát is. Ilyen színezőanyag a dióhéj, a szőlő, a mogyoró vagy akár a citrusfélék héja is. Az előállított kartonpapír színét a színezéshez használt természetes alapanyag határozza meg.
Te érzed, hogy milyen növényi színezőanyag került a kísérőkártyád kartonpapírjába?
Térkitöltő anyagok
Törékeny, vagy könnyen sérülő termékeim esetében fagyapot térkitöltőt találsz a csomagolásban. Ez egy erdei fenyőből készülő, tehát 100 %-ban természetes, biológiai úton lebomló térkitöltő anyag. Az erdei fenyő kérgét kb. 1,5 mm vastag szálakra vágják, így alakul ki egy természetes alapanyagú, mégis biztonságosan használható térkitöltő anyag.
+ 8 környezetbarát csomagolási ötlet a Zöld talpacskától
1. Csomagolj egyszerűen!
Válassz festékanyagtól mentes, úgynevezett natúr csomagolóanyagot. A színes, rengeteg festékanyagot tartalmazó csomagolóanyagok előállítása megterheli a környezetet. Nagyon trendi és egyedi lehet akár egy napilapba csomagolni az ajándékot, amit akár emlékként is megőrizhet a megajándékozott.
2. Használd újra az ajándéktáskákat!
Ne dobd ki a kapott ajándéktáskákat! Gyűjtsd össze azokat és ajándékozz vele újra. Az újrafelhasznált ajándéktáskában éppen olyan jó érzés átadni az ajándékot, mint egy újonnan vásároltban. Földünket pedig megajándékoztad egy kis odafigyeléssel. Azt pedig könnyen elkerülheted, hogy annak a személynek add tovább az ajándéktáskát, akitől azt korábban kaptad.
4. Használj természetes alapanyagokat!

Remek választás lehet a színes masnik helyett a kenderből, bambuszból vagy akár textilből készült masni, díszítőszalag használata. Díszítésnek válassz fából készült gombokat, narancskarikát, szárított virágokat, tobozokat, vagy gyümölcsöket. Használd a fantáziádat és rajzolj a csomagolásra. Ennél személyesebb csomagolást elképzelni sem tudunk.
5. Ne csomagolj feleslegesen!
Kerüld a felesleges csomagolást. Egyes gyümölcsöket, mint például a banánt, felesleges zacskóba tenni vásárláskor, mivel a gyümölcs héja megvési a terméket. Azt is gondold át, hogy tényleg szükséges- e az ajándékot csomagolópapírba csomagolni.
6. Használj lebomló műanyagból készült zacskót
Amennyiben elengedhetetlen a műanyag zacskó használata, válassz biológiai úton lebomlót. Szerencsére az áruházak többségében már csak lebomló zacskókat találsz, a legjobb választás, ha saját "újrazsákot" viszel magaddal és abban vásárolod meg a zöldséget, gyümölcsöt vagy a pékárut.
7. Használj újraszalvétát
Kevesebb szó esik az élelmiszerek környezetbarát csomagolásáról. Csomagold a szendvicsedet textilszalvétába ( úgynevezett újraszalvétába) a fólia és műanyagzacskó helyett. Ezek a szalvéták élelmiszerbiztos PUL réteggel vannak ellátva, melynek köszönhetően nem szárad ki a benne elhelyezett élelmiszer. Miután elfogyasztottad a szendvicsedet, egy mozdulattal letörlöd az esetleges ételmaradékot és máris újra csomagolhatsz bele.
Ugyanígy választhatsz papírszalvéta helyett textil szalvétát is. Akár az iskolában, akár a munkahelyeden sokkal jobb hangulatod lesz, ha egy vidám mintájú textilszalvétán fogyasztod el az ennivalódat. A Zöld talpacska webshopjában is szuper mintájú szalvéták közül válogathatsz. A mintákat folyamatosan frissítem, így biztosan megtalálod a hozzád legjobban illő mintát.
8. Felejtsd el a műanyag bevásárló táskákat
Remekül helyettesítheted a műanyag bevásárlótáskákat egy trendi textil bevásárlótáskával. Legyen mindig kéznél, ha vásárolni mész és mutasd meg az egyéniségedet a hozzád illó mintájú vagy színű textil táskával.
Ha hasznosnak találtad a bejegyzésemet, oszd meg te is az ismerőseid között!
Zöld talpacska Timi
A képek forrása: pixabay.com